Výtvarná dílna v expozici Okouzleni antikou na zámku Duchcov

Správa zámku Duchcov pro vás připravuje prázdninovou výtvarnou dílnu pro malé i velké. 

Sérii intenzivních výtvarných kurzů, zaměřených na rozvíjení výtvarného vnímání v konfrontaci s antickým uměním, kolébkou středoevropské kulturní tradice, připravuje správa zámku Duchcov v rámci expozice Okouzleni antikou na srpnové dny. Kurzy lze absolvovat jednotlivě anebo ve všech termínech. Účastníci kurzu obdrží certifikát se zpětnou vazbou vlastní výtvarné práce.

V autentickém prostředí osmi zámeckých sálů expozice Okouzleni antikou je instalováno kolem stovky historických odlitků slavných i méně známých antických uměleckých děl. „Pojďme se vydat na dobrodružnou cestu do historie a obdivovat ideál čisté krásy“, zve lektorka kurzu Radka Müllerová.

Kurzy jsou určené zájemcům o výtvarné tvoření, malbu, kresbu. Denní program povede ke komplexnímu uchopení tématu a zprostředkování do různých průřezových okruhů umění, vědy a historie. Součástí bude i úvodní prohlídka expozice Okouzleni antikou.

Hlavní náplní kurzů je uvedení do problematiky malířských a kreslířských technik hravou formou, rozvíjení výtvarné citlivosti a setkání tváří tvář s odkazem antických hrdinů. Cílem je seznámit se se základními malířskými a kresebnými technikami a materiály jako jsou uhel, tuš, akvarel a v rámci tvorby se hravě dotknout i současných forem jako je instalace nebo performance.

Pro děti ve věku od 9 let se kurzy budou konat od středy do pátku 16. až 18. srpna 2017, pro dospěláky v sobotu 19. srpna vždy od 10 do 15:30 hodin, a to včetně hodinové přestávky na oběd (od 12:30 do 13:30 hodin; možno zajistit společný oběd). Cena činí 350 Kč na osobu a den; v ceně jsou zahrnuty veškeré tvůrčí pomůcky a materiál včetně vstupného na prohlídku expozice.

Rezervace místa ve výtvarné dílně je nutná předem, a to nejpozději do 9. srpna 2017 v pokladně zámku telefonicky na č. 417 835 301. Počet účastníků je omezen a na 1 den činí maximálně 15 osob. Minimální denní účast na kurzu je 7 osob.

Program kurzu povede Mgr. Radka Müllerová, Ph.D., současná vizuální umělkyně, která pracuje s novými médii, digitální fotografií a instalací většinou se sociálním podtextem. Vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze. V letech 1997–1999 pracovala a společně s manželem vybudovali sklářské studio v Designu centru Ohno, v Japonsku. Po návratu působila jako asistentka ateliéru Nová média II (Veronika Bromová) na Akademii výtvarných umění v Praze a na Fakultě umění a designu (Štěpánka Šimlová) v Ústí nad Labem. Spolupracuje s Národní galerií v Praze, kde je zastoupena ve stálé sbírce. V letech 2012–2016 doprovázela manžela Stanislava Műllera v Japonsku na Toyama Institute of Glass Art. Müllerová v Japonsku studovala tradiční japonskou malbu – sumi-e a absolvovala s místními mnoho výstav, kde prezentovala vlastní pohled na japonskou společnost. Na malbách představuje většinou portréty nebo figury, jejichž tíživé pohledy vedou k hlubším úvahám nad japonskou společností a postavením žen ve společnosti. Po druhém návratu z Japonska pracuje jako učitelka na základní umělecké škole a vede vlastní školu japonského umění a studií. Podrobnější informace naleznete na webových stránkách lektorky zde nebo na stránkách zde.