O zámku

Zámek Dux, jak zní původní německý název zámku, je vyhledáván vzhledem ke své bohaté historii a cennému památkovému fondu. V roce 2001 byl prohlášen za národní kulturní památku. Život na zámku v období největšího kulturního rozkvětu panství v 18. a 19. století dodnes připomíná Valdštejnský sál s rodovou galerií předků, obnovená zámecká obrazárna, Valdštejnské muzeum, expozice v Biliárovém křídle zámku, tři místnosti zámeckého personálu a pokoje věnované osobnosti Giacoma Casanovy, který na zámku Duchcov sepsal své paměti, jež jej později proslavily v celosvětovém měřítku.

Zámek Duchcov nabízí tři prohlídkové trasy, v rámci kterých můžete objevovat sběratelské a mecenášské aktivity původních majitelů z rodu Valdštejnů, dozvíte se mnoho pikantností ze života Giacoma Casanovy, věhlasného obyvatele duchcovského zámku, nebo se můžete nechat překvapovat okolnostmi transferu monumentální Reinerovy fresky, sejmuté z kupole barokního kostela zbořeného valdštejnského špitálu a osazené do železobetonového pavilonu v zámeckém parku. Čtvrtá prohlídková trasa vás zavede za dobrodružstvím starořeckých bájí a krásou antických památek, které byly předmětem cestování, sběratelství a uměleckých inspirací nejen ve světě české aristokracie. V případě příjemného počasí doporučujeme procházku kolem půvabného sfingového rybníčku v parku nebo v romantické Knížecí zahradě ve francouzském stylu. Aby toho nebylo málo, v zámecké Galerii Giacomo pořádáme periodické výstavy, na kterých spolupracujeme s umělci, sběrateli a dalšími odborníky. Máte ještě nějaký čas nazbyt? Čekání na prohlídky zámku si můžete zkrátit v kavárně na náměstí či při příznivém počasí posezením na terase zámku s nádherným výhledem do parku a na panorama Krušných hor.

Na zámku jsou kromě běžných prohlídek zámecké expozice v současnosti pořádány koncerty, výstavy, karnevaly, promítání, divadelní představení, výtvarné a fotografické soutěže, kostýmované oživené prohlídky, ale i výchovně vzdělávací programy pro různé věkové kategorie školáků i předškoláků. Tyto akce pořádá správa zámku ve vlastní režii nebo ve spolupráci s partnery.

Již řadu let správa zámku úspěšně spolupracuje při pořádání kulturních akcí s Divadlem V Pytli, Kulturním centrem Duchcov, Severočeským divadlem v Ústí nad Labem, Základní uměleckou školou Ivana Kawaciuka v Duchcově a dalšími partnery.

Postavu Giacoma Casanovy u příležitosti kostýmovaných prohlídek oživují Petr Stolař z Divadla V Pytli a Vladimír Gončarov ze Severočeského divadla v Ústí nad Labem. Oba skvěle poodhalují několik tváří této výrazné osobnosti, jakou světově proslulý Casanova skutečně byl. I díky nim zůstává jeho odkaz na zámku stále živý a působí jako magnet pro návštěvníky napříč kontinenty. To dosvědčuje například i vzkaz návštěvníka z Libanonu, který zůstal uchován v návštěvní knize na jedné z prohlídkových tras zámku: „Nádherné místo, velká historie, mnoho zajímavostí, musí být uchováváno nadále. Mnoho štěstí."

Zámek, jeho historie a postava Casanovy tradičně vzbuzuje pozornost filmařů. Počátkem května 2015 byl duchcovský zámek doslova v obležení francouzského filmového štábu, který v jeho interiérech a exteriérech natáčel hraný dokument o životě Giacoma Casanovy. Snímek, který uvedla francouzská televize France 2 v rámci dokumentárního cyklu Secrets dʾHistoire, moderoval přímo na zámku uznávaný televizní a rozhlasový moderátor a žurnalista z Francie Stéphane Bern.

Rozsáhlý filmový materiál vznikal na duchcovském zámku i díky oživeným prohlídkám zámecké expozice. Film „Giacomo - živá legenda” z dílny Petra Stolaře a Divadla V Pytli originálním způsobem mapuje poslední léta Giacoma Casanovy na zámku Duchcov a odkrývá velký potenciál zámku i celého kraje coby atraktivní destinace na poli cestovního ruchu. V čem je tento snímek jiný? „Oproti jiným zpracováním života Casanovy téměř nezmiňuje jeho avantýry a milostná dobrodružství, neb naším cílem, ani možnostmi nebylo zpracování životopisu. Proč také, když už to udělalo tolik tvůrců před námi. Chtěli jsme poodhalit duši stárnoucího Benátčana, jenž po více než plné životní pouti na nejvznešenějších evropských dvorech dopisuje svou poslední kapitolu tady, v Duchcově. A to se všemi mrzutostmi doby, věku, místa i celé společenské epochy”, uvedl hlavní protagonista filmu Petr Stolař.

Zámek vloni navštívilo téměř o dva a půl tisíce návštěvníků více než v uplynulém roce, tím byly překonány čísla návštěvnosti za posledních deset let. Všem, kteří na zámek zavítali, srdečně děkujeme a věříme, že našim akcím a turistické nabídce zůstanete věrni i nadále.