Videoklip Lenky Dusilové, natočený na zámku Duchcov, získal mezinárodní ocenění

Interiér zámku Duchcov se v únoru 2015 stal dějištěm natáčení videoklipu k písni Indiánky přední české zpěvačky, muzikantky, hudební experimentátorky a držitelky řady hudebních ocenění Lenky Dusilové a její skupiny Baromantika. „Baromantici“, jak si toto seskupení říká, svěřili tvorbu videoklipu do rukou Michala Matouška a Martina Smékala, aktuálních vítězů celosvětové soutěže o nejlepší videoklip pro britskou elektronickou skupinu Underworld. Jejich nový videoklip k písni Indiánky vyhrál na mezinárodním festivalu krátkých filmů a videoklipů Crossroads of Arts.

Indiánky jsou úvodní písní alba Lenky Dusilové & Baromantiky V hodině smrti (2014). Lenka ve videoklipu, který se dotýká celé škály fyzikálních a spirituálních konceptů, umírá, protíná časoprostor a cestuje napříč světy, které běžné oko nezahlédne.

Čím inspiroval zámek Duchcov tvůrce videoklipu Michala Matouška?

„Hledal jsem prostory, které budou v zajímavém kontrastu s ultramoderním zdravotnickým zařízením, které jsme na zámek museli dopravit. Scéna z Valdštejnského sálu se totiž odehrává v druhé polovině jednadvacátého století a postava Lenky Dusilové zde zažívá svou hodinu smrti. Musela tedy také vzniknout vysoce realistická maska osmdesátileté verze Lenky Dusilové, kterou si vzali na starost profesionálové z oboru speciálního make-upu FX Creator z Prahy.“

„V klipu cestujeme napříč časoprostorem a vůbec se tak porůznu dotýkáme určitého kvanta fyzikálních a spirituálních konceptů. Lenka Dusilová zde existuje ve třech verzích, rozdílných věkem. Je jí zároveň 79, 38 i 6 let. Ač klip pojednává o momentu smrti, je to svým způsobem veskrze optimistická záležitost,“ uvedl režisér Michal Matoušek.

„Možná mě podvědomě přitáhlo jméno zámku. Nějakým způsobem mi padl do oka velmi záhy po začátku mého hledání. Myslím, že celkově si prostředí zámku s atmosférou klipu výborně rozumí. Valdštejnský sál i ostatní pokoje zámku plné krásných uměleckých děl našly v příběhu klipu adekvátní uplatnění,“ vysvětluje Matoušek, proč si na natáčení vybral právě Duchcov.

Lenka Dusilová navštívila zámek Duchcov u této příležitosti poprvé. Co jí při natáčení na zámku nejvíce zaujalo či překvapilo?

„Zámek Duchcov je podivuhodným ukrytým skvostem v potemnělých Sudetech na severu Čech. Mohli jsme díky velkorysosti a dobrému vkusu pana kastelána točit část klipu na Indiánky v prostorách zámku. Učila jsem se tam procházet starými zdmi a obrazy a nahlédla jsem z několika paralel do své budoucnosti na jednu ze svých hodin smrti“, uvedla zpěvačka.

Historický interiér předmětem experimentu...

„Těší nás, že interiéry duchcovského zámku našly vzhledem ke svým estetickým kvalitám uplatnění ve vizuálu filmových a hudebních tvůrců, kteří se nebojí experimentovat a překračovat hranice minulosti a současnosti. I historické interiéry mohou být prezentovány v kontextu moderního uměleckého zpracování, které podtrhuje jejich nadčasovost a mimořádný význam. Význam interiérů duchcovského zámku pro zatím poslední hudební počin Lenky Dusilové je zároveň tak trochu symbolický. Je totiž známo, že před více než dvě stě lety na zámku Duchcov prožíval svou hodinu smrti i samotný Casanova“, uzavírá kastelán zámku Marian Hochel.

Videoklip k písni Indiánky byl v médiích představen 2. listopadu 2015. Na mezinárodním festivalu krátkých filmů, videoartu a videoklipů Crossroads of Arts, který se konal letos na podzim v Moskvě, vyhrál 1. místo. Festivalu se zúčastnili soutěžící z celého světa - Dánska, Španělska, Lucemburska, Chile, Kazachstánu, Číny nebo Arménie. Odborná festivalová porota označila práci obou tvůrců videoklipu za neuvěřitelně komplexní a vypovídající o nekonečné představivosti.

Další informace a videoklip k písni Indiánky naleznete zde.