Hrad Rýzmburk / Osek

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Časová náročnost: do 20 min
  • Občerstvení: Ano
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Hrad mocných Hrabišiců, založený v 1. polovině 13. století, je dodnes považován za jeden z nejrozsáhlejších hradů v Čechách. Je postaven na dlouhém a úzkém skalnatém ostrohu, který je z východní a severní strany obtékán potokem. Zřícenina hradu se v průběhu 19. století stala oblíbeným výletním místem, ve třicátých letech ji dokonce navštívil i známý romantický básník Karel Hynek Mácha a zhotovil její kolorovanou kresbu. Od zámku Duchcov vede k hradu turistická stezka přes Osek.

Hrad Rýzmburk se tyčí na úpatí Krušných hor a jeho věžičku zahlédnete i z terasy balustrádového schodiště zámku Duchcov. K hradu, vzdáleného cca 2,5 km severozápadně od oseckého kláštera a necelých 8 km od duchcovského zámku, vás dovede vyznačená naučná stezka. Další informace naleznete zde.


Tipy na výlet

Severočeské městečko Duchcov je známé po světě pod svým historickým názvem Dux, a to v souvislosti s italským svůdníkem, dobrodruhem a milovníkem žen Casanovou. Ten tu...

Zámek Nový Hrad se nachází nedaleko královského města Louny. Nabízí svým návštěvníkům dva stálé prohlídkové okruhy, množství kulturních akcí a sezónních výstav.

Prohlídková štola Lehnschafter je jedno z nejrozsáhlejších a nejstarších důlních děl ve svazích krušnohorské obce Mikulov, vzdálené 12 km od Duchcova a dobře dostupné...